Jinekomasti Kocaeli

  Jinekomasti tedavisi Kocaeli, erkeklerin meme dokularındaki anormal gelişimi gidermek amacıyla yapılan medikal tedavileri ve cerrahi operasyonları kapsayan tedavi uygulamasıdır. Erkekler, kadınlarda olduğu gibi meme uçlarına sahip olsalar da hormonal sebeplerden meme bezleri gelişmemektedir. Ancak bazı erkeklerde, hormon dengesizliği, yanlış beslenme ve ilaç kullanımı gibi sebeplerden meme bezleri, kadınlarda olduğu gibi gelişmeye başlayabilmektedir.

  Bu durum tıp dilinde jinekomasti olarak bilinmektedir. Jinekomasti olan erkekler; meme büyümesi ve meme başından sıvı gelmesi gibi şikâyetlere sahip olabilirler. Bu şikâyetler, kişiye özel planlanan tedavi uygulamalarıyla tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu yazının devamında ‘’Jinekomasti tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Jinekomasti geçici mi?’’ ve ‘’Jinekomasti kendiliğinden geçer mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kocaeli jinekomasti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Jinekomasti Nedir?

  Jinekomasti, erkeklerde kadın tipi bir meme gelişimi görülmesiyle karakterize olan rahatsızlıktır. Jinekomasti olan erkekler, memelerinin zaman içerisinde büyüdüğünü ve hassaslaştığını hissedebilirler. Memelerinden şeffaf bir sıvı gelebilir. Bu durum kişinin giyim alışkanlıklarını, özgüvenini ve sosyal yaşamını ciddi ölçüte etkileyebilir. Bununla birlikte jinekomastinin altında yatan nedenler, jinekomastiye ek olarak farklı sağlık sorunlarına da yol açabilirler. Bu yüzden, bahsi geçen problemlerin ve olası risklerin önlenebilmesi için jinekomasti tedavisi önerilir.

  Jinekomasti Neden Olur?

  Jinekomasti genelde hormon dengesizliği sebebiyle meydana gelir. Östrojen hormonu hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bir hormondur. Ancak erkeklerde bu hormonun miktarı, testosteron hormonuna kıyasla çok daha azdır. Herhangi bir hormon bozukluğu durumunda, östrojen miktarı artışa geçebilir ve hormonlar arasındaki hassas denge bozulabilir. Bu da jinekomasti gibi tablolara yol açabilir. Kilo alımı ve yağlanma gibi durumlar da meme çevresinde, jinekomastiyi andıran görüntülere yol açabilmektedir. Estetik cerrahi uygulamaları kapsamında hem jinekomasti hem de meme çevresindeki yağlanmalar giderilebilmektedir.

  Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

  Jinekomasti belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Meme dokularında büyüme, memelerin belirginleşmesi, erkeklerde meme büyümesi.
  • Memelerin ve meme ucunun dokunmaya karşı hassaslaşması.
  • Meme ucundan sıvı gelmesi.
  • İki meme arasında boyut farkı.
  • Meme uçlarının altında yumru olması.

  Jinekomasti belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

  Erkeklerde anormal meme büyümesi hormonal sebeplerden meydana gelmektedir. Ancak hormonların dışında, vücut yağlanması da göğüs bölgesinin büyümesine ve kadınsı bir görünüm meydana gelmesine yol açabilmektedir. İlk bahsettiğimiz ve hormonlar sebebiyle meydana gelen durum jinekomasti, diğeri ise kilo alımına bağlı bölgesel yağlanma olarak bilinmektedir. Her iki problem de estetik cerrahi uygulamaları kapsamında tedavi edilebilmekte, vücuda daha erkeksi bir görünüm kazandırılabilmektedir.

  Jinekomasti Nasıl Geçer?

  Jinekomasti genelde ergenlik döneminde, hormonlar daha dengeye varmamışken meydana gelmektedir. Bu yüzden ergenlik döneminin sonlarına doğru kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak bazı bireylerde bu kendi kendine iyileşme süreci hiç olmayabilir veya çok uzun zaman alabilir. Bu süreç boyunca yaşanan sosyal ve psikolojik sorunlar; bireyin gelişimini, sosyal yaşantısını ve yetişkinlik yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden jinekomasti tedavisi ve bu tedavi kapsamında yapılan jinekomasti ameliyatı gibi uygulamalara başvurulması önerilir.

  Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Jinekomasti tedavisi medikal yani ilaçlı tedavi ile veya cerrahi operasyonlar ile yapılabilir. İlk etapta tedaviye ilaç uygulamalarıyla başlanabilir. Ancak ilaç uygulamalarıyla istenilen sonuç alınamazsa jinekomasti ameliyatı olarak bilinen operasyona başvurulur. Bu operasyon sayesinde, bir günde jinekomastinin neden olduğu görünümden kurtulmak mümkündür.

  Jinekomasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Jinekomasti ameliyatı genelde 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

  Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Bu ameliyat sırasında göğüs bölgesinde anormal şekilde büyüyen dokular alınabilir. Aynı şekilde meme dokularının büyümesiyle genişleyen ve sarkan deri dokusu da çıkarılabilir. Eğer göğüs bölgesindeki büyüme bölgesel yağlanma sebebiyle meydana gelmişse liposuction işlemine başvurulabilmektedir. Liposuction işlemi çok daha küçük kapsamlı bir uygulama olduğu için lokal anestezi yeterli olabilmektedir.

  Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

  Jinekomasti ameliyatı öncesinde ameliyatın detayları planlanır. Bu süreçte operasyonun liposuctionla mı yoksa cerrahi ile mi yapılacağına karar verilebilir.

  Jinekomasti sonrası iyileşme süreci ise ameliyatın son bulmasıyla başlar. Geçirilen operasyonun kapsamına göre 1 gece veya birkaç saat boyunca hastanede kalınması gerekebilir. Taburcu olan hastalar ortalama 7 gün içerisinde gündelik yaşamlarına geri dönebilirler. Tam iyileşme ise birkaç ay içerisinde meydana gelecektir.

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Jinekomasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Göğüs bölgesini yoran veya zorlayan sporlardan bir süre uzak kalınmalı.
  • Düzenli olarak dinlenilmeli.
  • Bir süre havuza veya denize girilmemeli.
  • Bir süre ağırlık kaldırılmamalı.
  • Doktor önerilerine uyulmalı, ameliyat bölgesinin bakımına ve hijyenine dikkat edilmeli.

  Jinekomasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir.

  Kocaeli Jinekomasti Tedavisi Fiyatları 2024

  Kocaeli jinekomasti ameliyatı fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button