Kepçe Kulak Ameliyatı Kocaeli

  Kepçe kulak ameliyatı Kocaeli, kulağın baş ile uygun bir açıya sahip olması ve kepçe kulak görünümünün ortadan kaldırılması amacıyla yapılan operasyondur. Kulak, özel kıkırdaklar ve dokular yardımı sayesinde, kafa ile belli bir açı kuracak şekilde gelişim gösterir. Ancak bazı kişilerde bu yardımcı dokular yeterince gelişim göstermediği için kulakla kafa arasındaki açı büyüyebilir. Bu da halk arasında kepçe kulak olarak ifade edilen kulak görünümüne yol açar.

  Kepçe kulak görünümü, özellikle de çocuklarda sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilmekte ve akran zorbalığı gibi sebeplerden psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Günümüzde kepçe kulak görünümünü ve yol açabileceği olası problemleri, kepçe kulak ameliyatı ile ortadan kaldırmak mümkündür. Bu yazının devamında ‘’Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Kepçe kulak ameliyatı kaç tl?’’ ve ‘’Kepçe kulak ameliyatı öncesi sonrası süreçler nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kocaeli kepçe kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

  Kepçe kulak ameliyatı, kulak ile kafa arasındaki açının azaltılması ve kepçe kulak görünümünün ortadan kaldırılması amacıyla yapılan operasyondur. Bu operasyon kulak şekillendirme estetiği kapsamında da yapılabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı sırasında, normalde kulak kıvrımları tarafından pozisyonlandırılması gereken kulak; cerrahi yöntemlerle konumlandırılır. Bahsi geçen cerrahi işlemler, dikişler kulak arkasında kalacak şekilde planlanır. Böylece doğal bir kulak görünümü elde edilir.

  Kepçe Kulak Neden Olur?

  Kulaklar, vücudumuzdaki pek çok doku gibi genlerimizin kontrolünde gelişim göstermektedir. Bazı kişilerde genetik sebeplerden kulak kıvrımları yeterince gelişmemiştir. Kulak kıvrımlarının gelişmemesi de kulağın, kafa ile kurduğu ilişkiyi olumsuz etkilemektedir. Normalde kulak ile kafa arasında en fazla 20 ila 25 derecelik bir açı olmalıdır. Ancak kepçe kulak olan bireylerde, kafa ile kulak arasındaki açı çok daha büyüktür. 

  Kepçe Kulak Kendiliğinden Düzelir Mi?

  Kepçe kulak, kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Kulağın yapısındaki problemler, zaman içerisinde düzelme şansı olan problemler olmadığı için kepçe kulak kendiliğinden geçmez. 

  Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

  Kepçe kulak görünümü otoplasti olarak bilinen kulak ameliyatı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Otoplasti ameliyatı sayesinde kulaklar ile baş arasında doğal bir açı oluşturulabilir. Böylece kulaklar daha estetik bir pozisyona doğru yönlendirilebilir.

  Kepçe Kulak Tedavisi Kaç Yaşında Yapılmalı?

  Kepçe kulak ameliyatı, kulak gelişiminin büyük ölçüde tamamlanmış olduğu 5 ila 6 yaşlarında yapılmalıdır. Bu ameliyat daha geç yaşlarda da yapılabilir. Ancak bu süreçte çocuklar okula başladıkları için sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu yüzden ameliyatın 5 ila 6 yaşlarında yapılması önerilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Kepçe kulak ameliyatı 1 ila 1,5 saat arasında tamamlanmaktadır. Bu süre zarfında her iki kulağa da müdahale etmek, kepçe kulak görünümünü tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatının botoks gibi uygulamalar içeren ameliyatsız bir tedavisi yoktur.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatı genelde yetişkinlere lokal anesteziyle, çocuklara ise genel anesteziyle yapılmaktadır. Bunun sebebi, çocukların ameliyat sırasında korkabilmeleri ve hassas olan uygulamaları zorlaştırabilmeleridir. Kepçe kulak ameliyatı sırasında tüm cerrahi işlemler, kulağın arka bölgesinden yapılmaktadır. Bu ameliyat sırasında kulak kıkırdaklarındaki gevşeklik giderilebilir, kulak kıvrımları yeniden düzenlenerek kulağın pozisyonu düzeltilebilir. Tüm bu işlemler sırayla her iki kulağa da uygulanır. Daha sonra ise operasyon son bulur.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kepçe kulak ameliyatından birkaç saat sonra eve dönülebilir. İlk birkaç gün boyunca kulakta hafif ağrı, kızarıklık ve şişme görülmesi normaldir. Bunlar birkaç gün içerisinde geçecektir. Bu süreçte kulak sarılıdır. Sargılar ameliyattan sonraki ikinci veya üçüncü günde çıkarılacaktır. Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca, doktor tarafından önerilen saç bandı kullanılmalıdır. Böylece kulak pozisyonunu kaybetmeden iyileşecektir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Uyurken veya dinlenirken kulakların üzerine yatılmamalıdır.
  • Kulaklara mümkün olduğunca az dokunulmalıdır.
  • Doktor tarafından verilen saç bandı kullanılarak kulaklar muhafaza edilmelidir.
  • Bir süre denize ve havuza girilmemelidir.
  • Kulak bölgesinin bakımına dikkat edilmelidir, doktor tarafından verilen kremler kullanılmalıdır.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

  Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir.

  Kcoaeli Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2024

  Kocaeli kepçe kulak ameliyatı fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button